Agenda

This agenda is subject to change. To view or print in PDF format, please click here.


Monday, April 10

2-5 p.m. Pre-Conference Field Trip (Optional)

2-6 p.m. Registration and Exhibitor Setup

6–8 p.m. Wood Energy Social


Tuesday, April 11

7-8 a.m. Registration and Exhibitor Setup

8-8:30 a.m. Conference Opening and Welcomes

8:30-9:15 a.m. Energy In Alaska: Where Are We Going? Chris Rose, Executive Director, Renewable Energy for Alaska Project (REAP)

9:15-10 a.m. What We Can Learn From Canadian Biomass Projects and Policies. Fernando Preto, Team Leader, Biomass Conversation, CanmetENERGY, Natural Resources Canada, Ottowa. Ryan Hennessey, Senior Energy Planner, Energy Branch, Government of Yukon. Jeremy Kull, Highway and Public Works, Yukon Government (invited). Moderator: Devany Plentovich, Alaska Energy Authority

10-10:20 a.m. BREAK

10:20-11 a.m. Biomass Policy and the Biomass Thermal Energy Council (BTEC). Dylan Kruse, Sustainable Northwest

11-11:45 a.m. Case Study/Success Story. Tim Kalke and Phil Koonz, Galena Wood Harvesting

11:45-12 p.m. The Biomass Greenhouse Handbook. Robert Venables, Southeast Conference

12 noon LUNCH

1-2:15 p.m. Breakout Sessions

A. Greenhouses and Biomass. Moderator: Robert Venables, Southeast Conference

B. Biochar in Alaska. Tom Miles, Northwest Biochar Working Group, Dusty Moller, Biomass Utilization Specialist. Moderator: Dan Parrent, U.S. Forest Service, State and Private Forestry

C. Biomass Data Collection and Use. Dr. Miho Morimoto, UAF School of Natural Resources and Extension, Ben Loeffler, Energy Management Engineer, Fairbanks Northstar Borough, John Engles, UAF Engineering Graduate Student, David Nichols, Pacific Nrothwest Research Center, Sitka, Moderator: Art Nash, Energy Specialist, UAF Cooperative Extension Service

2:15-2:45 p.m. BREAK

2:45-4 p.m. Breakout Sessions

A. Combined Heat and Power: Technology Review. Ben Loefler, Fairbanks Northstar Borough, Tom Miles, TR Miles Consulting, David VanHolde, Washington State University, Moderator: Amanda Byrd, Alaska Center for Energy and Power

B. Carbon Credits to Green Banks: How to Fund a Renewable Energy Project. Cal Kerr, C. Kerr & Associates, Nathan Lojewski, Forestry Manager, Chugachmiut, Moderator: Chris Rose, REAP

C. BIomass Operation: Planning, Sustainability and Harvesting. Brian Kleinhenz, Sealaska, Will Putman, Forestry Director, Tanana Chiefs Conference, Clare Doig, Forest and Land Management, Moderator: Meg Burgett, UAF Cooperative Extensio Service

6-8 p.m. Wood Energy Social


Wednesday, April 12

7-8 a.m. Registration Desk Opens

8-8:30 a.m. Day Two Welcome

8:30-9:15 a.m. Holistic Planning for Rural Communities. Jackie Qatalina Schaeffer, Alaska Native Tribal Health Consortium

9:15-9:30 a.m. Case Study/Success Story. Mike Carney, Ketchikan Airport Manager

9:30-10:30 a.m. Ten Minutes of Fame. Michael Laho, Volter, Marc Caluwe, Wood Chip Boiler, Spanner representative, Windhagger representative, Tony Slaton-Barker, Coffman Engineering

10:30-11 a.m. BREAK

11 a.m. - 2 p.m. Air Quality and Woody Biomass: What We Should Know. Dr. Thomas Butcher, Brookhaven National Laboratory

12-12:30 p.m. Case Study/Success Story. Jeff Weltzin, City Manager, City of Tanana

12:30-1:30 p.m. LUNCH

1:30-2:45 p.m. Conference Findings and Next Steps for Wood Energy


Back to Top