CLASS SCHEDULE - FALL 2014

Last update 9/26/14


SESSION I (Sept. 8 - Oct. 3)

MONDAY

8:45 – 10:00           SCI-01           Avian Navigation and Migration
8:45 – 10:00           EX-01           Strong Women & Brave Men (MF, 8 wks; no class 9/8)
10:30 – 11:45         SCI-02           Spices
10:30 – 11:45         ART-01        Design Your Own Quilt Patterns
12:15 – 1:30           MTH-01       Gems of Mathematics
12:15 – 1:30           LNG-01        Beginning French
1:30 – 3:00             LIT-01          George Meredith’s The Egoist         
2:00 – 4:00             ART-02        “Quilted” Ornaments

TUESDAY

8:45 – 10:00           HL-01a          Good Health Through Food, sec. a (5 weeks)
9:00 – 11:00           HIS-01          Great Decisions I     
10:00 – 12:00         CP-01            Google Earth Level 1
10:30 – 11:45         SCI-03           Immunology (5 weeks)        
12:15 – 1:30           HIS-03          Ballot Measure Forums   
2:00 – 4:30             FLM-01        Jane Austen Films (TuTh, no class 9/9 or 9/25)      
3:45 – 5:00             ART-03        Meet The Artists (5 weeks)
     

WEDNESDAY

9:00 – 10:15           EX-02a          Yoga, section a (No class 9/17)
9:30 – 12:00           ART-04        Twists & Turns: The Art of Cables
10:00 – 11:00         EX-03           Pilates (at North Star Ballet)
10:30 – 11:45         HL-02           The New Face of Medicine  
10:30 – 12:00         CP-02            Windows Basics & Internet Survival           
12:15 – 1:30           SOC-02         Ask What You Can Do For Your Country (I)
12:30 – 1:30           HL-03           Disaster Preparedness for Alaskans
2:00 – 3:30             CP-03            Digital Photos on Computers                      
2:00 – 5:00             FLM-02        Oscar Near Misses

THURSDAY

9:00 – 12:00           EX-04           Bike Maintenance (5 weeks)
9:30 – 11:00           CP-06a          iPad & iPhone, section a
10:30 – 11:45         THE-01         Intro to the Craft of Acting
10:30 – 12:00         ART-06        Art at the Smithsonian (9/11 & 9/18)
2:00 – 3:15             SOC-04         Travelogues (5 weeks)
2:00 – 4:30             FLM-01        Jane Austen Films (TuTh)
3:45 – 5:30             EX-05           Geocaching “101” Alaska Style (5 weeks)

FRIDAY

8:45 – 10:00           EX-01           Strong Women & Brave Men (MF, 8 wks)
10:30 – 11:45         LIT-02          Modern Irish Literature
10:30 – 11:45         CP-04            Computers for True Beginners
12:15 – 1:30           HIS-04          Polar Politics
12:15 – 1:30           CP-05            Intermediate Mac Computing
1:00 – 3:00             ART-07        Zentangle “101” (9/12 only)
2:00 – 3:15             SCI-04           We Need Nuclear Power
3:30 – 4:30             EX-06           Taoist Tai Chi I (5 weeks)
3:45 – 5:00             HIS-05          Democratic Socialism


ADD-ON I (Oct. 6 - 10)

MONDAY

8:45 – 10:00           EX-01           Strong Women & Brave Men (MF, 8 wks)
1:00 – 3:00             ART-08        Paint Ceramic Tiles & Mugs (MW)            

TUESDAY

8:45 – 10:00           HL-01a          Good Health Through Food, sec. a (week 5)
10:30 – 11:45         SCI-03           Immunology (week 5)
12:15 – 2:30           PHL-01         A Futurist’s Philosophy (TuWTh)
2:00 – 4:30             FLM-01        Jane Austen Films (last class)
3:45 – 5:00             ART-03        Meet The Artists (week 5)

WEDNESDAY

9:00 – 10:15           EX-02a          Yoga, section a (last class)
12:15 – 1:30           PHL-01         A Futurist’s Philosophy (TuWTh)
1:00 – 3:00             ART-08        Paint Ceramic Tiles & Mugs (MW)            
1:00 – 4:00             CP-07            Oral History Digitization Workshop (at Rasmuson Library)         

THURSDAY

9:00 – 12:00           EX-04           Bike Maintenance (week 5)
12:15 – 1:30           PHL-01         A Futurist’s Philosophy (TuWTh)             
2:00 – 3:15             SOC-04         Travelogues (week 5)           
3:45 – 5:30             EX-05           Geocaching “101” Alaska Style (week 5)

FRIDAY

8:45 – 10:00           EX-01           Strong Women & Brave Men (MF, 8 wks)            
2:00 – 3:15             MUS-03        The Metropolitan Opera (1st class)
3:30 – 4:30             EX-06           Taoist Tai Chi I (week 5)

SESSION II (Oct. 13 - Nov. 7)

MONDAY

8:45 – 10:00           EX-01           Strong Women & Brave Men (MF, 8 weeks)
10:30 – 11:45         HL-05           Alaskan Water Gardens (No class 10/20)
10:30 – 11:45         HL-06           Fit & Healthy With Essential Oils
12:15 – 1:30           REL-01         God Unmasked
12:30 – 2:30           ART-09        Beginning Watercolor                       
3:00 – 5:00             ART-10           Intermediate Watercolor

TUESDAY


8:45 – 10:00           HL-01b         Good Health Through Food, sec. b (5 weeks)
8:45 – 10:00           SOC-05         Beginning Genealogy
9:00 – 11:00           HIS-02          Great Decisions II
10:30 – 11:45         HIS-06          Scoundrels & Reprobates in N. History
10:30 – 11:45         MUS-04        Harmonica for Beginners
1:45 – 3:15             HL-07           Smart Driving (AARP)        

WEDNESDAY

9:00 – 10:15           EX-02b         Yoga, section b (5 weeks)
9:00 – 10:30           MUS-05        Guitar From Scratch (5 weeks)
9:00 – 12:00           ART-11        The Sweater Workshop (5 weeks)
10:30 – 11:45         SCI-05           Changes in Northern Vegetation
10:30 – 12:00         CP-08            Windows & Internet, Part 2
11:00 – 12:30         MUS-06        Adv. Beginning Guitar (5 weeks)    
12:15 – 1:30           SOC-03         Ask What You Can Do For Your Country (II)
1:00 – 3:00             PHT-01         Get The Most Out Of Your Digital Camera
2:00 – 5:00             HIS-07          Irish History Through Films (5 weeks)
3:30 – 5:00             SCI-06           Museum Collections (at UA Museum)
3:45 – 5:00             HL-08           Gardening with Perennials
7:00 – 9:00             HIS-08             History of Motoring in Alaska (at Auto Museum)

THURSDAY

8:45 – 10:00           LIT-03a         It’s Your Story: Memoir Writing, section a
9:30 – 11:00           CP-06b          iPad & iPhone, section b
10:30 – 11:45         LIT-03b        It’s Your Story: Memoir Writing, section b
12:15 – 1:30           HIS-09          Ancient Warfare (no class 10/23)
2:00 – 3:15             CP-09            eBooks, Audiobooks, and More
2:00 – 4:30             SOC-07         Charlie Chaplin
3:00 – 4:15             SCI-07           Dive Into Ocean Science (at UA Museum, 5 wks)
3:00 – 5:00             HL-10           Mastering Wine “101” (at Lavelle’s Bistro)
6:00 – 7:30             HIS-10          News in Alaska (at Murie Aud.) (no class 11/6)

FRIDAY

8:45 – 10:00           EX-01           Strong Women & Brave Men (MF, 8 weeks)
8:45 – 10:00           SOC-08         Estate Planning
10:30 – 11:45         SCI-08           Understanding Weather Maps
12:15 – 1:30           SCI-09           Radio Control Modeling
2:00 – 3:15             SOC-09         Criminal Justice System
2:00 – 3:15             MUS-03        The Metropolitan Opera (no class 10/24)
3:30 – 4:30             EX-07           Taoist Tai Chi II (5 weeks)
3:45 – 5:00             LNG-02        Conversational Spanish


ADD-ON II (Nov. 10 - 14) & beyond

MONDAY

10:30 – 11:45         HL-05           Alaskan Water Gardens (last class)
12:00 – 1:00           EX-09           XC Skiing (MTh, at UAF Ski Hut, ends 11/20)
1:00 – 3:00             HL-11           Peonies in Your Alaska Garden

TUESDAY

8:45 – 10:00           HL-01b         Good Health Through Food, sec. b (week 5)                      

WEDNESDAY

9:00 – 10:15           EX-02b         Yoga, section b (week 5)
9:00 – 10:30           MUS-05        Guitar From Scratch (week 5)
9:00 – 12:00           ART-11        The Sweater Workshop (week 5)
10:30 – 11:45         LIT-04          Appreciating Sequential Art (WThF)
11:00 – 12:30         MUS-06        Advanced Beginning Guitar (week 5)                      
2:00 – 5:00             HIS-07          Irish History Through Films (week 5)

THURSDAY

10:30 – 11:45         LIT-04          Appreciating Sequential Art (WThF)
12:00 – 1:00           EX-09           XC Skiing (MTh, at UAF Ski Hut, ends 11/20)     
12:15 – 1:30           HIS-09          Ancient Warfare (last class)
3:00 – 4:15             SCI-07           Dive Into Ocean Science (week 5)
7:00 – 8:30             HIS-10          News in Alaska (at Murie Aud.) Note time change.

FRIDAY

10:30 – 11:45         LIT-04          Appreciating Sequential Art (WThF)
3:30 – 4:30             EX-07           Taoist Tai Chi II (week 5)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

MONDAY & THURSDAY, Nov. 17 & 20

12:00 – 1:00           EX-09           XC Skiing (MTh, at UAF Ski Hut, ends 11/20)


Back to Top