Contact StaffAbout UsUAF Wood Center
Print page

Student Awards

Student Awards 2007 - 2008 by Colleges and Professional Schools

College of Engineering and Mines
 
Civil EngineeringRyan Goentzel
Electrical EngineeringBlake Rider
Geological EngineeringSeth Miller
Mechanical EngineeringRobbin Garber-Slaght
Mining EngineeringEric Hill
Petroleum EngineeringKristen Schultz
College of Liberal Arts
 
ArtsThomas Lee Walker
CommunicationMegan N. Emerson
EnglishNanette Lallish
Foreign LanguagesPenny Kathleen Gage
HistoryBryce Kositz
JournalismKortnie K. Westfall
JusticeRyann Buckman
Military ScienceJoseph Fuller
MusicKathryn Hendrickson
PhilosophyShannon Wright
Political ScienceMariah Acton
PsychologyAshley Woods
Social WorkJana Kreofsky
SociologyJohn Ashcroft
TheatrePaula Daabach
Women's StudiesStephanie Gottschalk
College of Natural Science and Mathematics
 
Biological SciencesSarah Youngren
Chemistry & BiochemistryMeghan Sanford
Computer ScienceSeth Chadwick
General ScienceAemon Wetmore
Geology & GeophysicsPatricia Gallagher
PhysicsKevin Taylor
Wildlife BiologyJeffrey J. Wells
College of Rural and Community Development
 
Allied Health RuralMelanie Magnusen
Bristol Bay CampusMickia Walcott III
Chukchi CampusBetty Swan
Developmental EducationBrady McManus
Human Services Technology RuralShannon Johnson-Nanlook
Interior-Aleutians Campus-Construction Trades TechnologyPearl Henry
Interior-Aleutians Campus-Tribal ManagementTamara Henry
Interior-Aleutians Campus-Educator ParaprofessionalErnesta Moore
Interior-Aleutians Campus-Rural Human ServicesNorene Otnes
Kuskokwim CampusJohn John
Northwest CampusLuann Ashenfelter
Rural DevelopmentPatricia A. Phillips
School of Education
 
Elementary EducationEmily A. Lane
School of Fisheries and Ocean Sciences
 
FisheriesChristine Gleason
School of Management
 
AccountingGalya Georgieva
Business AdministrationMarius Korthauer
EconomicsAdrian Raymond
School of Natural Resources & Agricultural Sciences
 
Forest SciencesJessica Guritz
GeographyKristen Shake
Plant, Animal & Soil SciencesJennifer Kapla
Resources ManagementNicholas Thompson
Tanana Valley Campus
 
Allied Health Dental AssistingAbby Hosette
Allied Health Medical AssistingLoida Ward
Allied Health Medical/Dental ReceptionKristi Wilson
Applied AccountingVictoria M. Clark
Applied BusinessScott D. Walker
Aviation Maintenance TechnologyLance McCartney
Culinary ArtsZeryl Okray
Child Development and Family Studies BAKrystal Strong
Diesel/Heavy EquipmentDave Devers
Emergency Services/FireChristine Hill
Emergency Services/ParamedicAleksandr Carson
Health, Safety and EnvironmentalJonathan Montes de Oca
Human Service Technology, LocalAleta J. Geer
InstrumentationKelsey Miller
Law EnforcementJefferson Hankla
Paralegal StudiesBrian D. Selby
Power GenerationKyle Sumpter
Process TechKemal Bouraouikaroui
Professional PilotingJoseph W. MacDonald-Brown