Contact StaffAbout UsUAF Wood Center
Print page

Student Awards

Student Awards 2011-2012 by Colleges and Professional Schools

College of Engineering and Mines 
Civil and Environmental EngineeringLyle J. Axelarris
Computer EngineeringJustin Harvey
Computer ScienceGareth Chesley
Electrical EngineeringJoseph M. Stribrny
Geological EngineeringMarina Critchett
Mechanical EngineeringShaun M. Mike
Mining EngineeringTaylor Duggar
Petroleum EngineeringAlexander Janorschke
College of Liberal Arts          
AnthropologyAzara Mohammadi
ArtYasunari Izaki
CommunicationHaley Hatch
EnglishMaarit Hamilton
FilmChristopher Kern
Foreign LanguagesStephen B. Thomas
HistoryMatthew Robinson
JournalismSarah Belmont
JusticeJacob Mannix
MusicTrevor Matthew Adams
Northern StudiesChristopher Behnke
Political ScienceKatya Wassillie
PsychologyJordyn Montomery
Social WorkChelsea Fillingim
SociologyBrian J. Woster
TheatreTiana Hanson
Women's StudiesMegan Lindbergh Carpenter
College of Natural Science and Mathematics  
Biological SciencesSayde Ridling
Chemistry and BiochemistryJordan Ross
Geology & GeophysicsSamantha Davis
MathematicsKathleen Gerdes
PhysicsAndrew Winkelman
StatisticsAndrew Meng
Wildlife BiologyCatherine Rubin
College of Rural and Community Development 
Alaska Native StudiesNaaqtuuq Debra Dommek
Child Development and Family StudiesElizabeth Darrah
Construction Trades TechnologyAmanda Tritt
Developmental EducationLee Atencio
Educator: Para-ProfessionalKrista Donath
Rural DevelopmentLeona Starr
Rural Nutrition ServicesRowena Sam
Tribal ManagementRandy Mayo
Community and Technical College 
Applied AccountingAndrea Bloom
Applied BusinessKimberly Kelley
Aviation MaintenanceSean Kelly
Construction ManagementAlex Adlesperger
Culinary Arts and HospitalityDental Assistant
Dental AssistantAmie Kozak
Drafting TechnologyPaige Goneau
Early Childhood EducationMarcy Belisle McGraw
Fire ScienceIlya Mocharnyy
Information Technology SpecialistCharles E. Esmailka Jr.
Paralegal StudiesChristie Hampton
ParamedicNick Clark
Private PilotingKaitlyn Mead
School of Education 
Elementary EducationJenny L. Smith
School of Fisheries and Ocean Sciences 
FisheriesMark Evans
School of Management 
AccountingMatthew Hurbi
Business AdministrationJeffrey Bue
EconomicsHeather Sacora
Emergency ManagementForrest Kuiper
School of Natural Resources & Agricultural Sciences 
GeographyErik Soederstroem
High Latitude AgricultureKelsey Gobroski
Humans & the EnvironmentRyan Jess