Student Awards by Colleges and Professional Schools

2011-2012

College of Engineering and Mines  
Civil and Environmental Engineering Lyle J. Axelarris
Computer Engineering Justin Harvey
Computer Science Gareth Chesley
Electrical Engineering Joseph M. Stribrny
Geological Engineering Marina Critchett
Mechanical Engineering Shaun M. Mike
Mining Engineering Taylor Duggar
Petroleum Engineering Alexander Janorschke
College of Liberal Arts  
Anthropology Azara Mohammadi
Art Yasunari Izaki
Communication Haley Hatch
English Maarit Hamilton
Film Christopher Kern
Foreign Languages Stephen B. Thomas
History Matthew Robinson
Journalism Sarah Belmont
Justice Jacob Mannix
Music Trevor Matthew Adams
Northern Studies Christopher Behnke
Political Science Katya Wassillie
Psychology Jordyn Montomery
Social Work Chelsea Fillingim
Sociology Brian J. Woster
Theatre Tiana Hanson
Women's Studies Megan Lindbergh Carpenter
College of Natural Science and Mathematics  
Biological Sciences Sayde Ridling
Chemistry and Biochemistry Jordan Ross
Geology & Geophysics Samantha Davis
Mathematics Kathleen Gerdes
Physics Andrew Winkelman
Statistics Andrew Meng
Wildlife Biology Catherine Rubin
College of Rural and Community Development  
Alaska Native Studies Naaqtuuq Debra Dommek
Child Development and Family Studies Elizabeth Darrah
Construction Trades Technology Amanda Tritt
Developmental Education Lee Atencio
Educator: Para-Professional Krista Donath
Rural Development Leona Starr
Rural Nutrition Services Rowena Sam
Tribal Management Randy Mayo
Community and Technical College  
Applied Accounting Andrea Bloom
Applied Business Kimberly Kelley
Aviation Maintenance Sean Kelly
Construction Management Alex Adlesperger
Culinary Arts and Hospitality Dental Assistant
Dental Assistant Amie Kozak
Drafting Technology Paige Goneau
Early Childhood Education Marcy Belisle McGraw
Fire Science Ilya Mocharnyy
Information Technology Specialist Charles E. Esmailka Jr.
Paralegal Studies Christie Hampton
Paramedic Nick Clark
Private Piloting Kaitlyn Mead
School of Education  
Elementary Education Jenny L. Smith
School of Fisheries and Ocean Sciences  
Fisheries Mark Evans
School of Management  
Accounting Matthew Hurbi
Business Administration Jeffrey Bue
Economics Heather Sacora
Emergency Management Forrest Kuiper
School of Natural Resources & Agricultural Sciences  
Geography Erik Soederstroem
High Latitude Agriculture Kelsey Gobroski
Humans & the Environment Ryan Jess
Back to Top