Overview

  • Alex Hirsch, CLA (Chair)
  • Orion Lawlor, CEM
  • Cody Rogers, Wood Center
  • Wanda Wahl, Bristol Bay
  • Holly Beamon, Residence Life
  • Mark Oldmixon, Nanooks Recreation
  • Joe Alloway, CEM
  • Mathew Mund, Residence Life
  • Sydney Deering, Student
  • Ginny Kinne, Advising
  • Dawson Mann, Student
  • Raymundo Lopez, Student
  • Sarah Fowell, CNSM
  • External Member: Karen Gaborik, Fairbanks North Star Borough School District
  • Pat Sekaquaptewa, CRDC (Chair)
  • Jessica Black, CRCD
  • Walkie Charles, CLA
  • Sabine Siekmann, CLA
  • Mike Koskey, CXCS
  • Leona Long, Rural College
  • Kevin Illingworth, IAC
  • Olga Skinner, RSS
  • Maya Salganek, CLA
  • Ashley Paulus, Student
  • Baxter Bond, Student
  • External Member: Sharon Hildebran, Doyon
  • External Member: Yatibaey Evans, Fairbanks North Star Borough School District
  • Taryn Lopez, GI (Chair)
  • Hajo Eicken, IARC
  • Arleigh Reynolds, CNSM
  • Link Olson, Museum
  • Marcia Cassino, ACEP
  • Donie Bret-Harte, IAB
  •  Mike West, AK Earthquake Center
  • Jason Theis, Admin Services
  • Audrey Kirby, Student
  • James McLean, Student
  • Matthew Sturm, GI
  • Lorrie Rea, WERC
  • Cecile Lardon, CLA
  • Samantha Aleshire, OGCA
  • External Member: Pending
  • Peter Webley, GI (Chair)
  • Cathy Cahill, ACUASI
  • Owen Guthrie, eCampus
  • Bahareh Barati, CNSM
  • Kenna Metivier, CEM
  • Gwen Holdmann, ACEP
  • Mark Billingsley, OIPC
  • Caleb Severn, OIT
  • Mark Herrmann, SOM
  • Tahia Rivara, Student
  • Gerald Montuya, Student
  • Andrew McDonnell, CFOS
  • External Member: Juliet Shepherd, FEDC
  • External Member: John Wanamaker, Alaska Venture Partners
  • Jessie Young-Robertson, IARC (Chair)
  • Kathleen Meckel, CRCD
  • Obadare Awoleke, CEM
  • Anna Gagne Hawes, Admissions
  • Jackie Morton, Military & Veteran Svc.
  • Quineshia Peterson, Admissions
  • Peggy Jasperson, Human Resources
  • Stacy Rasmus, IAB
  • Tori Tragis, University Relations
  • Joanna Young, Grad Student
  • Pips Veazey, EPSCoR
  • Justin Lopez, Student
  • Amy Cross, Diversity & Action Center
  • Raymundo Lopez, Student
  • Santosh Panda, GI
  • Ronnie Houchin, Center for Student Engagement
  • Jennifer Tilbury, CTC (Chair)
  • Margaret Darrow, CEM
  • Amy Vinlove, SOE
  • LaVerne Demientieff, CLA
  • Eileen Harney, CLA
  • Alex Fitts, Provost Office
  • Michele Stalder, CTC
  • Karina Gonzales-Smith, EDE
  • Samara Taber, Enrollment
  • Bryan Uher, IAC
  • David Newman, CNSM
  • Derek Miller, CEM
  • Bernard Aoto, Student
  • Peter Freymuller, Student
  • External Member: Pending