Student Academic Development & Achievement Committee Archives

2018-2019 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
April 16, 2019 2:00pm-3:00pm ACEP Executive Conference Room  
March 19, 2019 2:00pm-3:00pm ACEP Executive Conference Room  
February 19, 2019 2:00pm-3:00pm ACEP Executive Conference Room  
January 22, 2019 2:00pm-3:00pm BP Design Theater  
December 4, 2018 2:00pm-3:00pm ACEP Executive Conference Room Minutes
October 16, 2018 2:00pm-3:00pm Kayak Room Minutes
September 18, 2018 2:00pm-3:00pm   Minutes

 

Members

Bristol Bay: Robert Heath (19-SADA)
Chukchi: vacant
Interior Alaska: Robin Brooks (19-SADA)
Kuskokwim: Kelechukwu I. Alu (19-SADA)
Northwest: Kacey Miller (19-SADA)
CTC: Jennifer Tilbury (19-SADA) - Co-Chair
CNSM Math: Beth Zirbes (19-SADA)
CNSM Science: William Howard (19-SADA)
CLA: Peter DeCaro (19-SADA)
CRCD-Fairbanks Dev Ed: Sandra Wildfeuer (20) - Co-Chair
Fairbanks Dev Ed: Dana Greci (19-SADA)
CLA English: Wendy Martelle 
Rural Student Services: Gabrielle Russell
Rural Campus Student Services: Kacey Miller (NWC), Robin Brooks (IAC), Robert Heath (BBC)
UAF Academic Advising Center: Lena Krutikov and Stacey Howdeshell

 Ex-officio members

Alex Fitts, Vice Provost and Accreditation Liaison Officer
Mike Earnest, Registrar and Director of Enrollment Services
Holly McDonald, Associate Registrar
Bernard Aoto, ASUAF representative
2017-2018 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
May 3, 2018  3:00pm-4:30pm  Kayak Room  Draft Minutes
 April 5, 2018  3:00pm-4:30pm  Kayak Room  Minutes
 March 8, 2018  3:00pm-4:30pm  ACEP Executive Conference Room  Minutes
 February 8, 2018  3:00pm-4:30pm  Kayak Room  Minutes
 November 28, 2017  3:45pm-5:00pm 330 Signers' Hall  Minutes
 November 3, 2017  1:30pm-3:00pm 330 Signers' Hall  Minutes
 October 3, 2017  3:45pm-5:00pm 330 Signers' Hall Minutes
September 5, 2017 3:45pm-5:00pm 330 Signers' Hall Minutes

 

Members

Kelechukwu Alu - Chukchi
Sarah Andrew - Bristol Bay
Leah Berman - Mathematics
Robin Brooks - Interior Alaska/Rural Campus Student Services 
Peter DeCaro - CLA
Cindy Hardy - Fairbanks DEV
Bill Howard - Science
Stacey Howdeshell - Academic Advising Center
Lena Krutikov - Academic Advising Center
Ben Kuntz - Kuskokwim
Kacey Miller - Northwest/Rural Campus Student Services
Gabrielle Russell - Rural Student Services
Jennifer Schell - English
Jennifer Tilbury - CTC - Co-Chair
Sandra Wildfeuer - Fairbanks DEV - Co-Chair

 Ex-officio members

Mike Earnest, Registrar
Alex Fitts, Dean of General Studies & Vice Provost
Student - Vacant
2016-2017 meeting schedule and attachements

2016-2017 End of Year Report (PDF)

Date Time Location PDF download
April 20, 2017 8:00 - 9:30 AM Kayak Room
March 23, 2017 8:00 - 9:30 AM Kayak Room  
February 16, 2017 8:00 - 9:30 AM Kayak Room
January 26, 2017 8:00 - 9:30 AM Kayak Room
December 8, 2016  9:00-10:30 AM Kayak Room
November 17, 2016  9:00-10:30 AM Kayak Room
October 6, 2016 9:00-10:30 AM Kayak Room
September 8, 2016 9:00-10:30 AM Kayak Room

 

Members

Appointed:
Sine Anahita, Sociology, CLA seat (through March '17)
Cindy Hardy, DEV English, CRCD - SADA Liaison to CAC
Ben Kuntz, DEV English, Kuskokwim (KUC) Campus
Jennifer Tilbury, DEV English, Community and Technical College (CTC) - Co-Chair
Sandra Wildfeuer, DEV Math, CRCD - Chair


Elected:
Jill Faudree, Math, CNSM (17)
Jennifer Schell, English, CLA (18) / Eric Heyne subbing in spring semester
Bill Howard, Science, CNSM (17)
 
Staff:
Stacey Howdeshell, Academic Advising Center
Colleen Angaiak, Rural Student Services (RSS)
Robin Brooks, Student Success Coordinator, Interior Alaska Campus (IAC)

 Ex-officio members

Dean's Council Rep:  Alex Fitts
OAR: Holly McDonald, Mike Ernest
2015-2016 meeting schedule and attachements

2015-2016 End of Year Report (PDF)

Date Time Location PDF download
 April 20, 2016  8:45 - 10:15 AM  Kayak Room  
 February 5, 2016  8:45 - 10:15 AM  502 Rasmuson Library
 December 8, 2015  9:00 - 10:30 AM 330 Signers' Hall
 November 10, 2015  9:00 - 10:30 AM  330 Signers' Hall
 October 6, 2015  9:00 - 10:30 AM 330 Signers' Hall

ALEKS reports:

 September 15, 2015    
 August 26, 2015  11:00 AM to Noon  Eielson 304C

 

Members

Appointed:
Cindy Hardy, CRCD/DevEd - SADAC Liaison to CAC
Ben Kuntz, Kuskokwim Campus
Joe Mason, Northwest Campus
Jennifer Tilbury, CTC Developmental Ed - Co-Chair
Sandra Wildfeuer, BBC / IAC - Chair

Staff:
Stacey Howdeshell, Academic Advising Center
Colleen Angaiak, Rural Student Services

Elected:
Jill Faudree, Math/CNSM (17)
Eileen Harney, English/CLA (16)
Bill Howard, Science/CNSM (17)

 Ex-officio members

Alex Fitts, Provost's Council Rep
OAR: Holly Sherouse
2014-2015 meeting schedule and attachements

2014-2015 End of Year Report (PDF)

Date Time Location
April 16, 2015 1:30 - 3:00 PM 330 Signers' Hall
March 26, 2015 1:30 - 3:00 PM 330 Signers' Hall
February 26, 2015 1:30 - 3:00 PM 330 Signers' Hall
January 22, 2015 2:00 - 3:30 PM 330 Signers' Hall
December 12, 2014 2:00 - 3:30 PM Eielson 304C
October 30, 2014 2:00 - 3:30 PM 330 Signers' Hall
October 3, 2014 3:30 - 5:00 PM Eielson 304C

 

Members

Appointed:
Tim Carlson, Bristol Bay Campus
Cindy Hardy, CRCD/DevEd – Chair
Bobbi Jensen, Academic Advising Center
Ben Kuntz, Kuskokwim Campus
Joe Mason, Northwest Campus
Ginny Redmond, Student Support Services
Gabrielle Russell, Rural Student Services
Sandra Wildfeuer, Interior Aleutians Campus – Co-Chair
Jennifer Tilbury, CTC Developmental Ed

Elected:
Gordon Williams, Math/CNSM (15)
Eileen Harney, English/CLA (16)
Curt Szuberla, Science/CNSM (15)

 Ex-officio members

Alex Fitts, Dean's Council Rep
OAR: Libby Eddy, Holly Sherouse
2013-2014 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
April 11, 2014 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall Minutes
March 14, 2014 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall Draft Minutes
February 21, 2014 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall  
January 17, 2014 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall  
December 13, 2013 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall  
November 22, 2013 10:00 - 11:30 AM Kayak Room  
November 15, 2013 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall working session
November 8, 2013 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall  
October 18, 2013 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall  
October 11, 2013 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall Minutes to be approved
Math Placement Motion - Version 1 
Math Placement Motion - Version 2 
10/4/2013 Math Placement meeting notes
October 4, 2013     718 Gruening Building  
 September 13, 2013 10:00 - 11:30 AM 330 Signers' Hall  

 

Members

Appointed Members:
John Creed, CRCD, Chukchi Campus
Linda Hapsmith, Academic Advising Center
Cindy Hardy, CRCD/DevEd – Chair
Ginny Kinne, Academic Advising Center
Joe Mason, CRCD, Northwest Campus
Ginny Redmond, Student Support Services
Gabrielle Russell, Rural Student Services
Andrea Schmidt, Academic Advising
Sandra Wildfeuer, CRCD, Interior Aleutians Campus - Co-Chair
Jennifer Tilbury, CTC Developmental Ed

Elected Members:
Gordon Williams, Math/CNSM (15)
Sarah Stanley, English/CLA (14)
Curt Szuberla, Science/CNSM (15)

Invited Member:
David Veazey, SNRAS

 Ex-officio members

Alex Fitts, Dean's Council Rep
OAR: Libby Eddy or Mike Earnest
Academic Advising Ctr.: Brandon Uzzell, Linda Hapsmith
2012-2013 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
May 9, 2013 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  
April 18, 2013 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  
March 21, 2013 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  
February 21, 2013 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  
January 24, 2013 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  
December 13, 2012 - cancelled      
November 15, 2012  3:00 - 4:30 PM  Kayak Room
October 25, 2012 3:00 - 4:30 PM Kayak Room
October 4, 2012 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  
September 20, 2012 3:00 - 4:30 PM Kayak Room  

 

Members

Appointed:
Nancy Ayagarak, CRCD, Kuskokwim Campus
John Creed, CRCD, Chukchi Campus
Diane Erickson, Developmental Ed, CRCD
Dana Greci, Developmental Ed, CRCD
Linda Hapsmith, Academic Advising Center
Cindy Hardy, CRCD/DevEd – Chair
Ginny Kinne, Academic Advising Center
Joe Mason, CRCD, Northwest Campus
Ginny Redmond, Student Support Services
Gabrielle Russell, Rural Student Services
Andrea Schmidt, Academic Advising
Dave Veazey, Science, SNRAS
Sandra Wildfeuer, CRCD, Interior Aleutians Campus - Co-Chair

Elected:
David Maxwell, Math/CNSM (13)
Sarah Stanley, English/CLA (14)
Curt Szuberla, Science/CNSM (13)

 Ex-officio members

Allan Morotti, Dean - SOED
2011-2012 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
April 5, 2012 3:30 - 5:00 PM 330 Signers' Hall  
March 1, 2012     Draft Minutes
February 2, 2012     Agenda Items:
  • Motion on Committee Definition
  • Ideas on support for student success
  • Learning Commons update
  • SADA data requests
  • Approval of December meeting minutes
December 13, 2011 12:30 - 2:00 PM 341 Rasmuson Library Draft Minutes
 December 13, 2011 12:30 - 2:00 PM 341 Rasmuson Library  
October 11, 2011 12:30 - 2:00 PM 502 Rasmuson Library
September 20, 2011 1-2 PM 330 Signers' Hall
  • Agenda Items:
    • future meeting times/days
    • introductions and review of committee mission
    • update on Learning Commons
    • check in on issues committee members would like to address
    • heads up on course approvals coming this year
  • Minutes

 

Members

Appointed:
Jane Allen/Nancy Ayagarak, Math and English, KUC Campus
John Creed, Humanities, Journalism, Chukchi Campus
Cindy Hardy, Developmental English, CRCD/DevEd – 10-11 Chair / Convener
Dana Greci, Developmental Ed, CRCD
Amy Barnsley, Developmental Math, CRCD
Diane Erickson, Developmental Ed., CRCD
Ginny Kinne, Academic Advising Center
Linda Hapsmith, Academic Advising Center
Joe Mason, Business Systems/Technology, Northwest Campus
Gabrielle Russell, Rural Student Services
Deseree Salvador, Developmental English, UAF CTC
Sandra Wildfeuer, Developmental Studies, CRCD/IAC
Dave Veazey, Science/SNRAS

Elected:
David Maxwell, Math/CNSM (13)
Sarah Stanley, English/CLS (12)
Curt Szuberla, Science/CNSM (13)

 Ex-officio members

Allan Morotti, Interim Dean of the School of Education
2010-2011 meeting schedule and attachements

Members and interested parties are encouraged to participate even if they must arrive late or leave early. 

Date Time Location PDF download

May 6, 2011

 1:30-3:00 PM  341 Rasmuson Library  

April 1, 2011

1:30-3:00 PM 341 Rasmuson Library  

March 4, 2011

1:30-3:00 PM 341 Rasmuson Library  

February 4, 2011

1:30-3:00 PM 341 Rasmuson Library  
December 10, 2010 2-3:30 PM 341 Rasmuson Library  
Nov. 12 2-3:30 PM 341 Rasmuson Library  
October 15, 2010 2-3:30 PM 341 Rasmuson Library Minutes
September 17, 2010 2-3:30 PM   Minutes

 

Members

Jane Allen/Nancy Ayagarak, Math and English, KUC Campus
Lillian Anderson-Misel, Academic Advising Center
Cindy Andrecheck, Developmental Studies, CRCD
John Creed, Humanities, Journalism, Chukchi Campus
Cindy Hardy, Developmental English, CRCD/DevEd – Chair
Amy Keith, Developmental Math, CRCD
Joe Mason, Business Systems/Technology, Northwest Campus
Kate Quick, Developmental Studies, CRCD
Gabrielle Russell, Rural Student Services
Deseree Salvador, Developmental English, UAF CTC
Margaret Short, Mathematics & Statistics (11)
Dave Veazey, Science/SNRAS
Sandra Wildfeuer, Developmental Studies, CRCD/IAC

 Ex-officio members

Michelle Bartlett, Director, Summer Sessions