Curricular Affairs Committee Archives

2018-2019 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
August 17, 2018 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
September 17, 2018 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
September 24, 2018 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
October 15, 2018 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
October 29, 2018 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes (Google doc - WORD)
November 12, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 
November 26, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 
December 10, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes
January 11, 2019 1:00 - 2:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes (WORD)
January 28, 2019 1:00 - 2:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes 
February 11, 2019 1:00 - 2:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 
March 18, 2019 1:00 - 2:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 
April 15, 2019 1:00 - 2:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 

Members

Il Sang Ahn, CEM (20)
Doug Cost, SOE (20-alternate)
Nicole Cundiff, SOM (19)
Eileen Harney, CLA (19) - Chair
Alex Hirsch, CLA (19)
David Maxwell, CNSM (20)
Chanda Meek, CLA (19-alternate)
Rainer Newberry, CNSM (19)
Veronica Plumb, CRCD (20)
Kathleen Quick, CRCD (20)
Julie Riley, SNRE (20)
Karen Taylor, CLA (19-alternate)
Deana Waters, CRCD CTC (19-alternate)
 

 Ex-officio members

Alex Fitts, Vice Provost and Dean of General Studies
Owen Guthrie, Chris Lott, eLearning
Holly McDonald, Mike Earnest, Hayley Williams, OAR
Ginny Kinne, Academic Advising Center
Alaska Native Theme Subcommittee and Materials

Please see the following materials for ANT courses:

2017-2018 meeting schedule and attachements

2017-2018 End of Year Report (PDF)

Date Time Location PDF download
August 18, 2017  2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
September 18, 2017  2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
October 2, 2017  2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
October 16, 2017  2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
October 30, 2017 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
November 13, 2017 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
November 20, 2017 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
December 11, 2017 2:00 - 3:00 p.m.

Wood Center
Conference Room B

Minutes 
January 12, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes 
January 22, 2018  2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes
February 12, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes 
February 26, 2018  2:00 - 3:30 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes 
March 19, 2018 2:00 - 3:30 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes 
March 26, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
Minutes 
April 9, 2018  2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 
April 30, 2018 2:00 - 3:00 p.m. Wood Center 
Conference Room B
 Minutes 

Members

Ken Abramowicz, SOM (18)
Ana Aguilar-Islas, SFOS (18)
Nicole Cundiff, SOM (19)
Eileen Harney, CLA (19) - Chair
Chanda Meek, CLA (19 - alternate)
Rainer Newberry, CNSM (19)
Kate Quick, CRCD (18)
Karen Taylor, CLA (19 - alternate)
Deana Waters, CRCD CTC (19 - alternate)
 

 Ex-officio members

Dean's Council: Bradley Moran, CFOS Dean
Alex Fitts, Vice Provost and Dean of General Studies
eLearning: Owen Guthrie
OAR: Holly McDonald, Mike Earnest
Academic Advising Center: Ginny Kinne
Student Support Services: Claire Gelvin-Smith
2016-2017 meeting schedule and attachements

2016-2017 End of Year Report (PDF)

Date Time Location PDF download
May 9, 2017 Noon - 1:30 p.m. Wood Center 
Conference Room B
April 28, 2017 10:30 a.m. to Noon  Wood Center 
Conference Room B
March 31, 2017 10:30 a.m. to Noon Wood Center 
Conference Room B
March 10, 2017 10:30 a.m. to Noon Wood Center 
Conference Room B
March 3, 2017 10:30 a.m. to Noon Wood Center Conference Room B
February 17, 2017 10:30 a.m. - Noon Wood Center 
Conference Room B
February 3, 2017 10:30-11:30 a.m. Wood Center 
Conference Room B
January 20, 2017 10:30-11:30 a.m. Wood Center 
Conference Room B
January 13, 2017 1:00 - 2:00 p.m. eLearning Conference Room (145 Bunnell)
December 12, 2016 1:00 - 2:00 p.m.  eLearning Conference Room (145 Bunnell)
November 21, 2016 1:00 - 2:00 p.m. eLearning Conference Room (145 Bunnell)
November 14, 2016 1:00 - 2:00 p.m. eLearning Conference Room (145 Bunnell)
  October 31, 2016 1:00 - 2:00 p.m.  eLearning Conference Room (145 Bunnell)
 October 17, 2016 1:00 - 2:00 p.m. eLearning Conference Room (145 Bunnell)  
 October 3, 2016 1:00 - 2:00 p.m. eLearning Conference Room inside 131 Bunnell
 September 19, 2016 1:00 - 2:00 p.m. eLearning Conference Room inside 131 Bunnell
August 24, 2016 3:00 - 4:00 p.m. eLearning Conference Room (131 Bunnell)

Members

Ken Abramowicz, SOM (18)
Ana Aguilar-Islas, SFOS (18)
Jennifer Carroll, CRCD (17, Fall 2016)
Cindy Hardy, SADAC Rep
Eileen Harney, CLA (17) - Chair
Lisa Lunn, CNSM (17, Fall 2016)
Rainer Newberry, CNSM (17)
Dejan Raskovic, CEM (17 - alternate)
Kate Quick, CRCD (18)
 

 Ex-officio members

Dean's Council: Bradley Moran, CFOS Dean
Alex Fitts, Vice Provost and Dean of General Studies
eLearning: Casey Byrne
OAR: Holly Sherouse, Mike Earnest
Academic Advising Center: Ginny Kinne
Student Support Services: Claire Gelvin-Smith
2015-2016 meeting schedule and attachements
Unless otherwise noted, meeting time is 1-2:30 PM; location is 131 Bunnell.
Date Time Location PDF download
April 27, 2016 1:00 - 2:30 p.m. 131 Bunnell
April 13, 2016 1:00 - 2:30 p.m. 131 Bunnell
March 30, 2016 1:00 - 2:30 p.m. 131 Bunnell
March 2, 2016 1:00 - 2:30 p.m. 131 Bunnell
February 17, 2016 1:00 - 2:30 p.m. 131 Bunnell
February 3, 2016    
  • Agenda
  • Guests for discussion of grade appeals policy: Mathew Carrick (ASUAF) and Amber Cagwin (Dean of Students Office)
  • Minutes
January 20, 2016    
January 11, 2016    
December 9, 2015     
November 25, 2015  1:00 - 2:30 p.m. 131 Bunnell (eLearning Conf. Rm.) 
November 11, 2015   1:00 - 2:30 p.m.  131 Bunnell (eLearning Conf. Rm.)
October 28, 2015  1:00 - 2:30 p.m.  131 Bunnell (eLearning Conference Room) 
October 14, 2015     
September 30, 2015     
September 16, 2015 1:00 - 2:00 p.m.  131 Bunnell (eLearning Conf. Rm.)
 August 26, 2015 1:00 - 2:00 p.m.  Wood Center Room C-D 
August 21, 2015 11:00 a.m. - Noon   

Members

Ken Abramowicz, SOM (16)
Jennifer Carroll, CRCD (17) - Chair
Cathy Hanks, CNSM (16)
Cindy Hardy, SADAC Rep
Eileen Harney, CLA (17)
Joan Hornig, SOE (16)
Lisa Lunn, CNSM (17)
Jenny Liu, CEM (16)
Rainer Newberry, CNSM (17)
Patrick Plattet, CLA (16 - Alternate)
 

 Ex-officio members

Provost's Council Rep - Doug Goering
Alex Fitts, Vice Provost
eLearning: Carol Gering, Casey Byrne
OAR: Holly Sherouse, Mike Earnest
Academic Advising Center: Ginny Kinne
 Subcommittees of CAC during 2015-2016
  • Subcommittee: CAC GER Implementation
  • Subcommittee: Grade Appeals Policy Review
2014-2015 meeting schedule and attachements

2014-2015 End of Year Report (PDF)

Date Time Location PDF download
April 29, 2015 11:00 a.m. - Noon Kayak Room
April 13, 2015 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
March 23, 2015 1:00-2:00 p.m. Runcorn Room
March 9, 2015 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
February 23, 2015

1:00 - 2:00 p.m.

audio conference
February 9, 2015 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
January 26, 2015 1:00-2:00 p.m. Runcorn Room
January 12, 2015 1:00 - 2:30 p.m. Runcorn Room
December 10, 2014 3:00 - 4:00 p.m. Runcorn Room
November 26, 2014 3:00 - 4:00 p.m. Runcorn Room
November 12, 2014 3:00 - 4:00 p.m. Runcorn Room
October 29, 2014 3:00 - 4:00 p.m. Runcorn Room
October 15, 2014 3:00 - 4:00 p.m. Runcorn Room
October 1, 2014    
September 17, 2014    
September 3, 2014    
August 25, 2014    

Members

Ken Abramowicz, SOM (16)

Brian Cook, CLA (16) - Chair (Spring 2015)
Rob Duke, CLA (15)
Cathy Hanks, CNSM (16)
Cindy Hardy, SADAC Rep
Joan Hornig, SOE (16)
Dennis Moser, LIB (16)
Rainer Newberry, CNSM (15) - Chair (Fall 2014)
Todd Radenbaugh, CRCD (15)

 Ex-officio members

Dean's Council Rep - Doug Goering
Alex Fitts, Vice Provost
eLearning: Carol Gering
OAR: Libby Eddy, Holly Sherouse
AAC: Linda Hapsmith, Stacey Howdeshell
2013-2014 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
April 28, 2014 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
April 21, 2014  1:00 - 2:00 p.m. Runcorn Room
April 14, 2014 1:00 - 2:00 p.m. Runcorn Room
March 31, 2014 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
March 24, 2014 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
March 10, 2014    

February 24, 2014 - Meeting cancelled

     
February 10, 2014 1:00 - 2:00 p.m Kayak Room
January 27, 2014 1:00 - 2:00 p.m Kayak Room
January 13, 2014 10:00 - 11:00 a.m. Chancellor's Conference Room
December 9, 2013 1:15 - 2:15 p.m. Kayak Room
November 25, 2013 1:15 - 2:15 p.m. Kayak Room
November 11, 2013 1:15 - 2:15 p.m. Kayak Room
October 28, 2013 1:15 - 2:15 p.m. Kayak Room
October 14, 2013 1:00 - 2:00 p.m. Runcorn Room
September 23, 2013 1:00 - 2:00 p.m. Runcorn Room

Members

Rainer Newberry, CNSM (14) - Chair

Ken Abramowicz (14)
Rob Duke, CLA (15)
Karen Gustafson, CLA (14)
Sarah Hardy, SFOS (15)
Cindy Hardy, SADAC Rep
Diane McEachern, CRCD (15 - Alternate)
Dennis Moser, LIB (14)
Todd Radenbaugh, CRCD (15)
Margaret Short, CNSM (15)

 Ex-officio members

Doug Goering, Dean's Council Rep
Alex Fitts, Dean's Council Rep
Carol Gering, eLearning
OAR: Libby Eddy or Mike Earnest; Holly Sherouse
Academic Advising Ctr.: Stacey Howdeshell or Linda Hapsmith
2012-2013 meeting schedule and attachements

Future dates: to be determined
Time will be 9:00 - 10:00 AM
Location through April 1 is the Runcorn Room (300 REIC); Apr. 15 and 29 location is the Geology Library, Room 306 of the Reichardt Building.

Date Time Location PDF download
April 22, 2013 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room
April 15, 2013      
April 1, 2013 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room
March 18, 2013 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room

NEW PROGRAM:

 

 

February 25, 2013 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room

New Program:

February 11, 2013    
January 28, 2013    
January 14, 2013    
December 17, 2012 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room
December 3, 2012 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room
November 19, 2012  9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room
November 5, 2012 9:00 - 10:00 a.m. Runcorn Room
October 22, 2012    
October 8, 2012    
September 24, 2012    
September 10, 2012    

Members

Ken Abramowicz, SOM (14)
Retchenda George-Bettisworth, CLA (13)
Karen Gustafson, CLA (13)
Cindy Hardy, CRCD (13)
Sarah Hardy, SFOS (13)
David Henry, CLS (13)
Diane McEachern, CRCD/Kuskokwim Campus (13)
Rainer Newberry, CNSM (14) – Chair
Todd Radenbaugh, CRCD/Bristol Bay (13)

CAC Members List (PDF)

 Ex-officio members

Doug Goering, Dean - CEM
Carol Gering, Director - CDE
2011-2012 meeting schedule and attachements
Date PDF download
May 2, 2012
April 18, 2012
April 4, 2012
  • Agenda
  • Minutes
  • See links below (under March 7) for the four new Minors.
March 21, 2012 - Cancelled  
March 7, 2012
February 22, 2012
February 8, 2012
January 25, 2012
December 7, 2011
November 23, 2011
November 9, 2011
October 26, 2011
October 12, 2011
September 28, 2011
September 14, 2011

Members

Anthony Arendt, GI (12)
Jungho Baek, SOM (12)
Carrie Baker, CLA (12)
Retchenda George-Bettisworth, CLA (13)
Cindy Hardy, CRCD (13)
Brian Himelbloom, SFOS (12)
Diane McEachern, CRCD/Kuskokwim Campus (13)
Rainer Newberry, CNSM (12) – Chair
Todd Radenbaugh, CRCD/Bristol Bay (13)
David Valentine, SNRAS (12)

CAC Members List (revised 9/14/2011)

 Ex-officio members

Doug Goering, CEM Dean
General Ed Revitalization Committee - all years
2010-2011 meeting schedule and attachements
Date Time Location PDF download
April 20, 2011 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
April 6, 2011    
March 23, 2011 1:00 - 2:00 p.m. Kayak Room
March 9, 2011    

New program for review: (PDF with revisions)

February 23, 2011      
February 9, 2011     Agenda Items include:
  • Report from the GER Committee
  • Discussion on 100-level credits for courses designed for high school students to be taken at high schools
  • Revised stacked course regulations
January 26, 2011 1:00 - 2:00 p.m. Wood Center Conference Room A
January 18, 2011 2:00-3:00 p.m. Kayak Room
November 16, 2010 2:00 - 3:00 p.m.  341 Rasmuson Library - Joint Conference Room
October 19, 2010 2:00 - 3:00 p.m. 341 Rasmuson Library - Joint Conference Room
October 5, 2010 2:00 - 3:00 p.m. 341 Rasmuson Library - Joint Conference Room
September 21, 2010 2:00 - 3:00 p.m. 341 Rasmuson Library - Joint Conference Room  Materials from Dana Thomas for CAC / Core Review Subcommittee:
 Sept.ember 7, 2010  2:00 - 3:00 p.m.  341 Rasmuson Library - Joint Conference Room

Members

Anthony Arendt, GI (12)
Jungho Baek, SOM (12)
Carrie Baker, CLA (12)
Christa Bartlett, CRCD CTC (11)
Sarah Fowell, CNSM (11)
Brian Himelbloom, SFOS (12)
Diane McEachern, CRCD/Kuskokwim Campus (13)
Rainer Newberry, CNSM (12) – Chair
David Valentine, SNRAS (12)

 Ex-officio members

To be re-confirmed for AY2011-12

Carol Lewis, Dean, SNRAS

General Ed Revitalization Committee - all years